• Bartek ANTOS

„Dzień Strażaka”

Dnia 5 maja 2019 roku strażacy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy obchodzili „Dzień Strażaka”. Na zbiórce o godzinie 8.40 naczelnik dokonał przeglądu pododdziału który w asyście pocztów sztandarowych przemaszerował do kościoła parafialnego pod wezwaniem NSPJ w Brzeźnicy. O godzinie 9.00 ksiądz proboszcz Adam Lenart gminny kapelan strażaków rozpoczął uroczystą mszę świętą. W pierwszych słowach ksiądz kapelan przywitał wszystkich zgromadzonych w parafialnej świątyni a w szczególności obchodzących swoje święto strażaków.


Eucharystia sprawowana była w intencji wszystkich strażaków w zachowaniu od nieszczęść podczas akcji, o bezpieczny i szczęśliwy powrót z każdych działań ratowniczo-gaśniczych. Opiece Św. Floriana patrona strażaków polecano także ich rodziny oraz tych druhów którzy już odeszli na wieczną wartę.


Tu ksiądz proboszcz odczytał listę nazwisk wszystkich zmarłych druhów służących na przestrzeni prawie 100 lat w strukturach OSP Brzeźnica. Strażacy ci byli rycerzami św. Floriana, dla których „Bóg, Honor i Ojczyzna” zawsze były najważniejsze. Byli ludźmi odważnymi, prawymi którzy wierni przykazaniu miłości chrześcijańskiej tradycji nieśli pomoc bliźniemu w obliczu każdego zagrożenia w tym zdrowia i życia. Byli na niej między innymi założyciele straży ogniowej, jednostki która powstała w 1926 roku. Ta uroczystość stanowiła okazję do wspomnienia włożonego wysiłku wielu pokoleń strażaków i podsumowania dorobku naszej straży. Do złożenia hołdu jej założycielom oraz wszystkim tym którzy na przestrzeni lat przyczynili się do jej rozwoju. Życzenia do strażaków skierował w liście także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda które odczytał ksiądz kapelan.


W homilii ksiądz kapelan przypomniał zgromadzonym w świątyni postać Świętego Floriana. Jak, za czyim wstawiennictwem jego relikwie znalazły się w Polsce i gdzie one były przechowywane. Święty Florian od ponad ośmiu wieków jest czczony w Polsce i w Kościele jako patron trudnych zawodów. Szczególną czcią otoczyli świętego Męczennika strażacy. Wzywają jego przemożnego wstawiennictwa podczas działań i akcji ratowniczych. Ksiądz odniósł się też do pracy strażaków czyli służby bliźniemu, służby drugiemu człowiekowi. Dalej mówił …Strażacy to ludzie wyjątkowi, a wyszyte na sztandarach hasło "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" gromadzić może jedynie ludzi najszlachetniejszych, patriotów, ludzi oddanych, gotowych bezinteresownie pomagać w walce z żywiołami wszystkim potrzebującym.


Służbę liturgiczną stanowili druhowie i członkowie MDP którzy na co dzień są ministrami i lektorami.Po skończonej mszy świętej Relikwie Świętego Floriana ksiądz diakon podał do ucałowania w pierwszej kolejności strażakom.


Druhowie MDP przed mszą św. i po jej zakończeniu rozdawali mieszkańcom pamiątkowe znaczki. Po południu remiza była otwarta i udostępniona wszystkim chętnym do jej zwiedzania. Dzieci wraz z rodzicami mogli zobaczyć świetlicę i salę szkoleniową a w boksach garażowych samochody pożarnicze oraz urządzenia i sprzęt będący na ich wyposażeniu.


W uroczystości uczestniczyli druhowie MDP, członkowie czynni, wspierający i honorowi.


ANTOS Bartłomiej

ANTOS Grzegorz

ANTOS Krzysztof

ANTOS Marek

ANTOS Tadeusz

ANTOS Radosław

BRUDECKI Julian

CURZYDŁO Andrzej

GARLEJ Dominik

KASPROWICZ Apolonia

KŁAPUT Nikola

KŁAPUT Sara

KNAPIK Paweł

NICIEJA Dominik

NICIEJA Łukasz

NICIEJA Zuzanna

MAŚLONA Alicja

MILOWSKA Ludmiła

ORZECHOWSKI Piotr

OSOBA Natalia

OSOBA Szymon

PAMUŁA Jerzy

PAMUŁA Kamil

POLANEK Józef

SZYDŁOWSKI Jan

TOMSKI Krzysztof

TOMSKI Franciszek

TOMSKA Małgorzata

WAGA Eugenia

WAGA Kacper

WAGA Włodzimierz

WOŹNICZKA Elżbieta

ŻUKOWSKA Izabela

ŻUKOWSKI Mateusz

ŻUKOWSKI Szymon

ŻUKOWSKI Wojciech


44 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

REZUREKCJA

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
W BRZEŹNICY

ul. Kalwaryjska 9
34-114 Brzeźnica
NIP: 551-22-48-912

Prezes: +48 504-901-939 Naczelnik: +48 608-397-195

 

 

Podaj mail - bądź na bieżąco!

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now